2020 Autumn Saturday Pursuit

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 13:39 on 23-10-2020

Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2020-09-26
Race 3
2020-10-10
Race 4
2020-10-17
Total Nett
1st EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 1.0 1.0 (3.0 DNC) 5.0 2.0
2nd WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 901 939 Fast (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 7.0 4.0

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2020-09-26
Race 2
2020-10-03
Race 3
2020-10-10
Race 4
2020-10-17
Total Nett
1st CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 3.0 31.0 5.0
2nd EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 2.0 3.0 (4.0 DNF) (13.0 DNC) 22.0 5.0
3rd BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 6.0 33.0 7.0
4th BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 8.0 35.0 9.0
5th HUDSON Nigel HUDSON Freya Merlin Rocket 3662 980 Fast (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 5.0 35.0 9.0
6th DEGGE Debbie   Streaker 1957 1123 Slow (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 40.0 14.0
7th WARD Steve ACASTER Mike GP14 13146 1130 Slow 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 40.0 14.0
8th WALKER Mark   K1 27 1071 Slow (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 41.0 15.0
9th ANSTEY Pete   Phantom 1246 1012 Fast (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 41.0 15.0
10th WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 43.0 17.0
11th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 46.0 20.0
12th HARROLD Mike   K1 71 1071 Slow (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 48.0 22.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2020-09-26
Race 2
2020-10-03
Race 3
2020-10-10
Race 4
2020-10-17
Total Nett
1st JACKS Tony   Laser Radial 154591 1142 Slow (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) 32.0 2.0
2nd LING John   Laser 217407 1085 Slow 2.0 (5.0) (3.0) 1.0 11.0 3.0
3rd HARDIMAN Megan   Laser Radial 212881 1142 Slow 1.0 (6.0) 4.0 (15.0 DNC) 26.0 5.0
4th DRUYF Les   Laser 190823 1085 Slow (5.0) 3.0 2.0 (15.0 DNC) 25.0 5.0
5th BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow (15.0 DNC) (7.0) 5.0 2.0 29.0 7.0
6th OATES Josh   Laser Radial 180713 1142 Slow (15.0 DNC) 2.0 6.0 (15.0 DNC) 38.0 8.0
7th HARDIMAN Simon   Laser 212061 1085 Slow (15.0 DNC) 4.0 8.0 (15.0 DNC) 42.0 12.0
8th JACKS Tony   Laser 154591 1085 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 48.0 18.0
9th ALLEN Harrison   Laser 4.7 213555 1207 Slow 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 48.0 18.0
10th SMITH Tiarnan   Laser Radial 125835 1142 Slow (15.0 DNC) 9.0 9.0 (15.0 DNC) 48.0 18.0
11th RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 49.0 19.0
12th JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 51.0 21.0
13th McMANNUS S   Laser 198902 1085 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 15.0 DNC 52.0 22.0
14th ALLEN Harrison   Laser Radial 213555 1142 Slow (15.0 DNC) 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 53.0 23.0

Solo Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 4
2020-10-17
Total Nett
1st CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 1.0 1.0 1.0
2nd SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 2.0 2.0 2.0
3rd PACE Greg   Solo 4456 1153 Slow 3.0 3.0 3.0
4th BLAMIRE-BROWN Michael   Solo 5878 1153 Slow 4.0 4.0 4.0
5th THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow 5.0 5.0 5.0

Supernova Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2020-09-26
Race 2
2020-10-03
Race 3
2020-10-10
Race 4
2020-10-17
Total Nett
1st KNIGHT Sam   Supernova 1192 1065 Slow 1.0 (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 34.0 2.0
2nd GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 1.0 35.0 3.0
3rd KNIGHT John   Supernova 1192 1065 Slow (3.0) 1.0 (16.0 DNC) 2.0 22.0 3.0
4th HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 2.0 (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) 37.0 5.0
5th RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 4.0 2.0 (6.0) (8.0) 20.0 6.0
6th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow (5.0) 4.0 (5.0) 3.0 17.0 7.0
7th RICKETTS Colin   Supernova 1124 1065 Slow (16.0 DNC) 3.0 (9.0) 6.0 34.0 9.0
8th HIGSON Jeremy   Supernova 1267 1065 Slow (7.0) (16.0 DNC) 7.0 4.0 34.0 11.0
9th STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow (16.0 DNC) 5.0 8.0 (16.0 DNC) 45.0 13.0
10th BOWNES Chris   Supernova 1239 1065 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 16.0 DNC 52.0 20.0
11th SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1065 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 53.0 21.0
12th TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 54.0 22.0
13th PATTERSON Jim   Supernova 1045 1065 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 55.0 23.0
14th HAWLEY Chris   Supernova 1224 1065 Slow 8.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 56.0 24.0
15th BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 10.0 16.0 DNC 58.0 26.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2020-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 14 1.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2020-10-10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 11 1.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2020-10-17 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 901 939 Fast 12 1.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2020-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 13146 1130 Slow 5 1.0
2 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 16 2.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2020-10-03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow 11 1.0
2 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 12 2.0
3 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 15 3.0
4 HUDSON Nigel HUDSON Freya Merlin Rocket 3662 980 Fast 17 4.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2020-10-10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 15 1.0
2 ANSTEY Pete   Phantom 1246 1012 Fast 16 2.0
3 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast DNF 4.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2020-10-17 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1957 1123 Slow 2 1.0
2 WALKER Mark   K1 27 1071 Slow 13 2.0
3 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 17 3.0
4 WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast 19 4.0
5 HUDSON Nigel HUDSON Freya Merlin Rocket 3662 980 Fast 20 5.0
6 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 21 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast 22 7.0
8 BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow 23 8.0
9 HARROLD Mike   K1 71 1071 Slow 26 9.0

Race 1 - Laser Fleet - 2020-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 HARDIMAN Megan   Laser Radial 212881 1142 Slow 3 1.0
2 LING John   Laser 217407 1085 Slow 6 2.0
3 ALLEN Harrison   Laser 4.7 213555 1207 Slow 8 3.0
4 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 12 4.0
5 DRUYF Les   Laser 190823 1085 Slow 15 5.0
6 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 17 6.0

Race 2 - Laser Fleet - 2020-10-03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 JACKS Tony   Laser Radial 154591 1142 Slow 1 1.0
2 OATES Josh   Laser Radial 180713 1142 Slow 3 2.0
3 DRUYF Les   Laser 190823 1085 Slow 4 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 212061 1085 Slow 5 4.0
5 LING John   Laser 217407 1085 Slow 6 5.0
6 HARDIMAN Megan   Laser Radial 212881 1142 Slow 8 6.0
7 BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 9 7.0
8 ALLEN Harrison   Laser Radial 213555 1142 Slow 10 8.0
9 SMITH Tiarnan   Laser Radial 125835 1142 Slow 18 9.0

Race 3 - Laser Fleet - 2020-10-10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 JACKS Tony   Laser Radial 154591 1142 Slow 2 1.0
2 DRUYF Les   Laser 190823 1085 Slow 3 2.0
3 LING John   Laser 217407 1085 Slow 7 3.0
4 HARDIMAN Megan   Laser Radial 212881 1142 Slow 8 4.0
5 BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 10 5.0
6 OATES Josh   Laser Radial 180713 1142 Slow 12 6.0
7 McMANNUS S   Laser 198902 1085 Slow 17 7.0
8 HARDIMAN Simon   Laser 212061 1085 Slow 21 8.0
9 SMITH Tiarnan   Laser Radial 125835 1142 Slow 22 9.0

Race 4 - Laser Fleet - 2020-10-17 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 LING John   Laser 217407 1085 Slow 5 1.0
2 BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 8 2.0
3 JACKS Tony   Laser 154591 1085 Slow 16 3.0

Race 4 - Solo Fleet - 2020-10-17 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 1 1.0
2 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 6 2.0
3 PACE Greg   Solo 4456 1153 Slow 9 3.0
4 BLAMIRE-BROWN Michael   Solo 5878 1153 Slow 10 4.0
5 THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow 11 5.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2020-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 KNIGHT Sam   Supernova 1192 1065 Slow 1 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 2 2.0
3 KNIGHT John   Supernova 1192 1065 Slow 4 3.0
4 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 7 4.0
5 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 9 5.0
6 TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow 10 6.0
7 HIGSON Jeremy   Supernova 1267 1065 Slow 11 7.0
8 HAWLEY Chris   Supernova 1224 1065 Slow 13 8.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2020-10-03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 KNIGHT John   Supernova 1192 1065 Slow 2 1.0
2 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 7 2.0
3 RICKETTS Colin   Supernova 1124 1065 Slow 13 3.0
4 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 14 4.0
5 STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow 16 5.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2020-10-10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 KNIGHT Sam   Supernova 1192 1065 Slow 1 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 4 2.0
3 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 5 3.0
4 BOWNES Chris   Supernova 1239 1065 Slow 6 4.0
5 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 9 5.0
6 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 13 6.0
7 HIGSON Jeremy   Supernova 1267 1065 Slow 14 7.0
8 STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow 18 8.0
9 RICKETTS Colin   Supernova 1124 1065 Slow 19 9.0
10 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 20 10.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2020-10-17 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 3 1.0
2 KNIGHT John   Supernova 1192 1065 Slow 4 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 7 3.0
4 HIGSON Jeremy   Supernova 1267 1065 Slow 14 4.0
5 SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1065 Slow 15 5.0
6 RICKETTS Colin   Supernova 1124 1065 Slow 18 6.0
7 PATTERSON Jim   Supernova 1045 1065 Slow 24 7.0
8 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 25 8.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com