2019 Winter Saturday Handicap 2

Bartley Sailing Club

Results are provisional as at 16:47 on 09-03-2019

Asymmetric Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-12-22
Race 2
2018-12-29
Race 3
2019-01-05
Race 4
2019-01-12
Race 5
2019-01-19
Race 6
2019-01-26
Race 8
2019/02/09
Race 10
2019-02-23
Race 11
2019-03-02
Race 12
2019-03-09
Total Nett
1st KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 1.0 (9.0 DNC) 2.0 DNF 4.0 DNF 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 54.0 9.0
2nd EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 DNF 9.0 DNC 60.0 15.0
3rd EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 1.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 62.0 17.0
4th WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 940 Fast (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 67.0 22.0
5th STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 4.0 DNF 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 74.0 29.0
6th PACE Greg Various RS 400 940 Fast (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 83.0 38.0
7th VOADEN Richard COLEY S RS 400 940 Fast (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 84.0 39.0
8th BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 940 Fast (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 85.0 40.0

Handicap Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-12-22
Race 2
2018-12-29
Race 3
2019-01-05
Race 4
2019-01-12
Race 5
2019-01-19
Race 6
2019-01-26
Race 7
2019-02-02
Race 8
2019/02/09
Race 9
2019-02-16
Race 10
2019-02-23
Race 11
2019-03-02
Total Nett
1st CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 3.0 (13.0 DNC) (4.0 DNF) 3.0 (13.0 DNC) 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 78.0 9.0
2nd WALKER Mark   K1 1070 Slow (13.0 DNC) 3.0 4.0 DNF 5.0 DNF 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 92.0 14.0
3rd WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 96.0 18.0
4th SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 1.0 2.0 (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 109.0 31.0
5th HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast (13.0 DNC) 4.0 4.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 125.0 47.0
6th HIGSON Ed   Phantom 1010 Fast (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 131.0 53.0
7th BENTLEY Graham FOORT Jennifer ENTERPRISE 1116 Slow (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC 132.0 54.0
8th PETE John   Windsurfer 933 Fast (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 132.0 54.0
9th WARD Steve   Phantom 1010 Fast 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 132.0 54.0
10th BIRCH Alan   K1 1070 Slow (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 133.0 55.0
11th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1015 Fast (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 134.0 56.0
12th REDDINGTON Mark   OK 1104 Slow 5.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 135.0 57.0

Laser Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-12-22
Race 2
2018-12-29
Race 3
2019-01-05
Race 4
2019-01-12
Race 5
2019-01-19
Race 6
2019-01-26
Race 7
2019-02-02
Race 8
2019/02/09
Race 9
2019-02-16
Race 10
2019-02-23
Race 11
2019-03-02
Race 12
2019-03-09
Total Nett
1st LING John   Laser 1084 Slow (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) (5.0 DSQ) 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (4.0) 1.0 1.0 57.0 8.0
2nd HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 2.0 (10.0 DNC) (3.0 DNF) 1.0 (6.0 DNF) 2.0 2.0 (10.0 DNC) 1.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 60.0 11.0
3rd RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow (10.0 DNC) (4.0) (3.0 DNF) 2.0 (3.0) (3.0) 3.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 46.0 13.0
4th HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 95.0 35.0
5th BAKER Richard   Laser 1084 Slow (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 5.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 97.0 37.0
6th JACKS Tony   Laser 1084 Slow 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 107.0 47.0
7th CUXON Jamie   Laser 1084 Slow 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 111.0 51.0
8th ELLIS-ROSE John   Laser 1084 Slow 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 114.0 54.0
9th ACASTER Mike   Laser 1084 Slow (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 115.0 55.0

Solo Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-12-22
Race 2
2018-12-29
Race 3
2019-01-05
Race 4
2019-01-12
Race 5
2019-01-19
Race 7
2019-02-02
Race 10
2019-02-23
Total Nett
1st CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 1.0 1.0 3.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 37.0 5.0
2nd EELES Howard   Solo 1154 Slow (8.0 DNC) 4.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 (8.0 DNC) 38.0 6.0
3rd THORNTON Nick   Solo 1154 Slow (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 44.0 12.0
4th BADGER Dave   Solo 1154 Slow 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 BFD 46.0 14.0
5th EAVES Nick   Solo 1154 Slow (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 49.0 17.0
6th BLUNT Richard   Solo 1154 Slow (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 18.0
7th SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 18.0

Supernova Fleet

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-12-22
Race 2
2018-12-29
Race 3
2019-01-05
Race 4
2019-01-12
Race 5
2019-01-19
Race 7
2019-02-02
Race 8
2019/02/09
Race 10
2019-02-23
Race 12
2019-03-09
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow (8.0 DNC) 1.0 (4.0 DNF) 2.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 41.0 5.0
2nd BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow (8.0 DNC) 2.0 (4.0 DNF) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 1.0 2.0 DNF 43.0 7.0
3rd BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 3.0 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 50.0 10.0
4th PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 1.0 (8.0 DNC) 4.0 DNF (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) 51.0 11.0
5th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 65.0 25.0
6th HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 65.0 25.0
7th BOWNES Andy   Supernova 1065 Slow (8.0 DNC) 5.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 69.0 29.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2018-12-22 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 47.26 0.50.28 1.0
2 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 49.10 0.52.18 2.0
3 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast DNF   4.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2018-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 940 Fast 54.33 0.58.02 1.0
2 EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast 58.45 1.02.30 2.0
3 VOADEN Richard COLEY S RS 400 940 Fast 65.45 1.09.57 3.0
4 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 67.29 1.11.47 4.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2019-01-05 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast DNF 2.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2019-01-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 55.19 0.58.51 1.0
2 PACE Greg Various RS 400 940 Fast 49.49 1.06.15 2.0
3 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast DNF   4.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2019-01-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 59.25 1.03.13 1.0
2 WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 940 Fast 61.41 1.05.37 2.0
3 EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast 63.58 1.08.03 3.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2019-01-26 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 43.04 0.45.49 1.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2019-02-02 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2019/02/09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast 54.50 0.58.20 1.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2019-02-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2019-02-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 940 Fast 53.39 0.57.04 1.0
2 EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast 55.31 0.59.04 2.0
3 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 42.38 1.00.28 3.0
4 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 940 Fast 47.08 1.06.51 4.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2019-03-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast DNF 2.0

Race 12 - Asymmetric Fleet - 2019-03-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 30.58 0.32.57 1.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2018-12-22 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 55.50 0.53.07 1.0
2 WARD Steve   Phantom 1010 Fast 54.18 0.53.46 2.0
3 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 56.49 0.54.04 3.0
4 REDDINGTON Mark   OK 1104 Slow DNF   5.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2018-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HIGSON Ed   Phantom 1010 Fast 57.06 0.56.32 1.0
2 SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 60.23 0.57.27 2.0
3 WALKER Mark   K1 1070 Slow 64.37 1.00.23 3.0
4 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast 67.22 1.03.19 4.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2019-01-05 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast DNF 4.0
1 WALKER Mark   K1 1070 Slow DNF 4.0
1 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast DNF 4.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2019-01-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 52.35 0.46.27 1.0
2 SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 50.36 0.48.09 2.0
3 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 53.47 0.51.10 3.0
4 WALKER Mark   K1 1070 Slow DNF   5.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2019-01-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WALKER Mark   K1 1070 Slow 70.50 1.06.12 1.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2019-01-26 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 50.59 0.48.31 1.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2019-02-02 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 45.19 0.43.07 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 49.55 0.44.06 2.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2019/02/09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 51.07 0.45.09 1.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2019-02-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 49.48 0.44.00 1.0
2 PETE John   Windsurfer 933 Fast 46.21 0.49.41 2.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2019-02-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WALKER Mark   K1 1070 Slow 43.30 0.40.39 1.0
2 BENTLEY Graham FOORT Jennifer ENTERPRISE 1116 Slow 48.53 0.43.48 2.0
3 BIRCH Alan   K1 1070 Slow 47.04 0.43.59 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1015 Fast 46.25 0.45.44 4.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2019-03-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 52.0 0.49.29 1.0

Race 12 - Handicap Fleet - 2019-03-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 1 - Laser Fleet - 2018-12-22 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CUXON Jamie   Laser 1084 Slow 58.20 0.53.49 1.0
2 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 60.14 0.55.34 2.0
3 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 60.34 0.55.52 3.0
4 ELLIS-ROSE John   Laser 1084 Slow 71.39 1.06.06 4.0

Race 2 - Laser Fleet - 2018-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 63.43 0.58.47 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow 63.51 0.58.54 2.0
3 LING John   Laser 1084 Slow 64.50 0.59.49 3.0
4 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 65.01 0.59.59 4.0

Race 3 - Laser Fleet - 2019-01-05 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow DNF 3.0
1 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow DNF 3.0

Race 4 - Laser Fleet - 2019-01-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 52.00 0.47.58 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 54.11 0.49.59 2.0
3 LING John   Laser 1084 Slow DSQ   5.0
3 BAKER Richard   Laser 1084 Slow DNF   5.0

Race 5 - Laser Fleet - 2019-01-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 71.10 1.05.39 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow 71.38 1.06.05 2.0
3 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 72.42 1.07.04 3.0
4 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 73.16 1.07.35 4.0
5 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow DNF   6.0

Race 6 - Laser Fleet - 2019-01-26 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 50.13 0.46.20 1.0
2 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 51.36 0.47.36 2.0
3 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 52.48 0.48.43 3.0

Race 7 - Laser Fleet - 2019-02-02 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 46.08 0.42.34 1.0
2 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 47.03 0.43.24 2.0
3 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 49.44 0.45.53 3.0

Race 8 - Laser Fleet - 2019/02/09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow 50.25 0.46.31 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 53.20 0.49.12 2.0

Race 9 - Laser Fleet - 2019-02-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 48.56 0.45.08 1.0

Race 10 - Laser Fleet - 2019-02-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 42.38 0.39.20 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 42.39 0.39.21 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 44.02 0.40.37 3.0
4 LING John   Laser 1084 Slow 44.03 0.40.38 4.0
5 ACASTER Mike   Laser 1084 Slow 45.55 0.42.22 5.0

Race 11 - Laser Fleet - 2019-03-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 50.0 0.46.08 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 51.0 0.47.03 2.0

Race 12 - Laser Fleet - 2019-03-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 37.38 0.34.43 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 39.46 0.36.41 2.0

Race 1 - Solo Fleet - 2018-12-22 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 63.41 0.55.11 1.0
2 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 64.56 0.56.16 2.0
3 BADGER Dave   Solo 1154 Slow 65.10 0.56.28 3.0

Race 2 - Solo Fleet - 2018-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 66.23 0.57.31 1.0
2 BLUNT Richard   Solo 1154 Slow 68.39 0.59.29 2.0
3 EELES Howard   Solo 1154 Slow DNF   4.0

Race 3 - Solo Fleet - 2019-01-05 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1154 Slow DNF 3.0
1 THORNTON Nick   Solo 1154 Slow DNF 3.0

Race 4 - Solo Fleet - 2019-01-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EAVES Nick   Solo 1154 Slow 55.18 0.47.55 1.0

Race 5 - Solo Fleet - 2019-01-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard   Solo 1154 Slow 73.08 1.03.22 1.0

Race 6 - Solo Fleet - 2019-01-26 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 7 - Solo Fleet - 2019-02-02 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard   Solo 1154 Slow 50.08 0.43.27 1.0

Race 8 - Solo Fleet - 2019/02/09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 9 - Solo Fleet - 2019-02-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 10 - Solo Fleet - 2019-02-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 THORNTON Nick   Solo 1154 Slow 49.20 0.42.45 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1154 Slow BFD   3.0

Race 11 - Solo Fleet - 2019-03-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 12 - Solo Fleet - 2019-03-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 1 - Supernova Fleet - 2018-12-22 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 72.33 1.08.07 1.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2018-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 61.08 0.57.24 1.0
2 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 62.12 0.58.24 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 65.56 1.01.55 3.0
4 BOWNES Andy   Supernova 1065 Slow DNF   5.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2019-01-05 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow DNF 4.0
1 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow DNF 4.0
1 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow DNF 4.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2019-01-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 49.25 0.46.24 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 51.54 0.48.44 2.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2019-01-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 70.22 1.06.04 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 71.53 1.07.30 2.0
3 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 77.49 1.13.04 3.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2019-01-26 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 7 - Supernova Fleet - 2019-02-02 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 46.0 0.43.12 1.0
2 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 47.40 0.44.45 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 49.59 0.46.56 3.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2019/02/09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 47.55 0.45.00 1.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2019-02-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 10 - Supernova Fleet - 2019-02-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 43.12 0.40.34 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 44.03 0.41.22 2.0
3 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 50.18 0.47.14 3.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2019-03-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 12 - Supernova Fleet - 2019-03-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow DNF 2.0



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com