2019 Winter Saturday Handicap 2

Bartley Sailing Club

Results are provisional as at 16:47 on 09-03-2019

Overall

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 43, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-12-22
Race 2
2018-12-29
Race 3
2019-01-05
Race 4
2019-01-12
Race 5
2019-01-19
Race 6
2019-01-26
Race 7
2019-02-02
Race 8
2019/02/09
Race 9
2019-02-16
Race 10
2019-02-23
Race 11
2019-03-02
Race 12
2019-03-09
Total Nett
1st LING John   Laser 1084 Slow (44.0 DNC) (10.0) (44.0 DNC) (15.0 DSQ) 4.0 2.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 1.0 2.0 216.0 15.0
2nd RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow (44.0 DNC) (11.0) (12.0 DNF) (8.0) (8.0) 5.0 8.0 5.0 (44.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 152.0 25.0
3rd HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 8.0 (44.0 DNC) (12.0 DNF) 5.0 (14.0 DNF) 3.0 4.0 (44.0 DNC) 2.0 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 228.0 26.0
4th CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 6.0 (44.0 DNC) 12.0 DNF 9.0 (44.0 DNC) 4.0 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) 300.0 36.0
5th GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow (44.0 DNC) 2.0 12.0 DNF 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 333.0 69.0
6th KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 1.0 (44.0 DNC) 12.0 DNF 15.0 DNF 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 1.0 338.0 74.0
7th BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow (44.0 DNC) 6.0 12.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 44.0 DNC 5.0 DNF 341.0 77.0
8th WALKER Mark   K1 1070 Slow (44.0 DNC) 12.0 12.0 DNF 15.0 DNF 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 360.0 96.0
9th WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.0 2.0 1.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 363.0 99.0
10th EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 5.0 DNF 44.0 DNC 363.0 99.0
11th BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow (44.0 DNC) 13.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 (44.0 DNC) 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 44.0 DNC 44.0 DNC 390.0 126.0
12th EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast (44.0 DNC) 14.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 4.0 (44.0 DNC) 13.0 44.0 DNC 44.0 DNC 394.0 130.0
13th PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 13.0 (44.0 DNC) 12.0 DNF (44.0 DNC) 12.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 44.0 DNC 44.0 DNC 405.0 141.0
14th SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 3.0 3.0 (44.0 DNC) 6.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 408.0 144.0
15th HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow (44.0 DNC) 8.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 413.0 149.0
16th WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 940 Fast (44.0 DNC) 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 10.0 44.0 DNC 44.0 DNC 414.0 150.0
17th BAKER Richard   Laser 1084 Slow (44.0 DNC) 7.0 (44.0 DNC) 15.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 1.0 44.0 DNC 44.0 DNC 419.0 155.0
18th CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 7.0 4.0 12.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 419.0 155.0
19th EELES Howard   Solo 1154 Slow (44.0 DNC) 20.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 (44.0 DNC) 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 423.0 159.0
20th STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 16.0 DNF 17.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 14.0 44.0 DNC 44.0 DNC 443.0 179.0
21st JACKS Tony   Laser 1084 Slow 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 459.0 195.0
22nd THORNTON Nick   Solo 1154 Slow (44.0 DNC) (44.0 DNC) 12.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 9.0 44.0 DNC 44.0 DNC 461.0 197.0
23rd HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast (44.0 DNC) 15.0 12.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 467.0 203.0
24th BADGER Dave   Solo 1154 Slow 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 19.0 BFD 44.0 DNC 44.0 DNC 470.0 206.0
25th HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 485.0 221.0
26th HIGSON Ed   Phantom 1010 Fast (44.0 DNC) 1.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 485.0 221.0
27th PETE John   Windsurfer 933 Fast (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 3.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 487.0 223.0
28th EAVES Nick   Solo 1154 Slow (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 488.0 224.0
29th WARD Steve   Phantom 1010 Fast 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 488.0 224.0
30th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 489.0 225.0
31st CUXON Jamie   Laser 1084 Slow 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 489.0 225.0
32nd ACASTER Mike   Laser 1084 Slow (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 8.0 44.0 DNC 44.0 DNC 492.0 228.0
33rd BLUNT Richard   Solo 1154 Slow (44.0 DNC) 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 493.0 229.0
34th PACE Greg Various RS 400 940 Fast (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 10.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 494.0 230.0
35th SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 10.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 494.0 230.0
36th BENTLEY Graham FOORT Jennifer ENTERPRISE 1116 Slow (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 11.0 44.0 DNC 44.0 DNC 495.0 231.0
37th BIRCH Alan   K1 1070 Slow (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 12.0 44.0 DNC 44.0 DNC 496.0 232.0
38th ELLIS-ROSE John   Laser 1084 Slow 12.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 496.0 232.0
39th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1015 Fast (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 15.0 44.0 DNC 44.0 DNC 499.0 235.0
40th VOADEN Richard COLEY S RS 400 940 Fast (44.0 DNC) 16.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 500.0 236.0
41st REDDINGTON Mark   OK 1104 Slow 16.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 500.0 236.0
42nd BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 940 Fast (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 17.0 44.0 DNC 44.0 DNC 501.0 237.0
43rd BOWNES Andy   Supernova 1065 Slow (44.0 DNC) 20.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 504.0 240.0

Race 1 - 2018-12-22 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 47.26 0.50.28 1.0
2 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 49.10 0.52.18 2.0
3 SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 55.50 0.53.07 3.0
4 WARD Steve   Phantom 1010 Fast 54.18 0.53.46 4.0
5 CUXON Jamie   Laser 1084 Slow 58.20 0.53.49 5.0
6 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 56.49 0.54.04 6.0
7 CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 63.41 0.55.11 7.0
8 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 60.14 0.55.34 8.0
9 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 60.34 0.55.52 9.0
10 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 64.56 0.56.16 10.0
11 BADGER Dave   Solo 1154 Slow 65.10 0.56.28 11.0
12 ELLIS-ROSE John   Laser 1084 Slow 71.39 1.06.06 12.0
13 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 72.33 1.08.07 13.0
14 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast DNF   16.0
14 REDDINGTON Mark   OK 1104 Slow DNF   16.0

Race 2 - 2018-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HIGSON Ed   Phantom 1010 Fast 57.06 0.56.32 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 61.08 0.57.24 2.0
3 SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 60.23 0.57.27 3.0
4 CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 66.23 0.57.31 4.0
5 WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 940 Fast 54.33 0.58.02 5.0
6 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 62.12 0.58.24 6.0
7 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 63.43 0.58.47 7.0
8 HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow 63.51 0.58.54 8.0
9 BLUNT Richard   Solo 1154 Slow 68.39 0.59.29 9.0
10 LING John   Laser 1084 Slow 64.50 0.59.49 10.0
11 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 65.01 0.59.59 11.0
12 WALKER Mark   K1 1070 Slow 64.37 1.00.23 12.0
13 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 65.56 1.01.55 13.0
14 EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast 58.45 1.02.30 14.0
15 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast 67.22 1.03.19 15.0
16 VOADEN Richard COLEY S RS 400 940 Fast 65.45 1.09.57 16.0
17 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 67.29 1.11.47 17.0
18 EELES Howard   Solo 1154 Slow DNF   20.0
18 BOWNES Andy   Supernova 1065 Slow DNF   20.0

Race 3 - 2019-01-05 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow DNF 12.0
1 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow DNF 12.0
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast DNF 12.0
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow DNF 12.0
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast DNF 12.0
1 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow DNF 12.0
1 WALKER Mark   K1 1070 Slow DNF 12.0
1 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow DNF 12.0
1 CAPENER Ian   Solo 1154 Slow DNF 12.0
1 THORNTON Nick   Solo 1154 Slow DNF 12.0
1 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast DNF 12.0

Race 4 - 2019-01-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 49.25 0.58.00 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 52.35 0.58.04 2.0
3 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 55.19 0.58.51 3.0
4 EAVES Nick   Solo 1154 Slow 55.18 0.59.54 4.0
5 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 52.00 0.59.58 5.0
6 SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 50.36 1.00.11 6.0
7 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 51.54 1.00.55 7.0
8 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 54.11 1.02.29 8.0
9 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 53.47 1.03.58 9.0
10 PACE Greg Various RS 400 940 Fast 49.49 1.06.15 10.0
11 LING John   Laser 1084 Slow DSQ   15.0
11 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast DNF   15.0
11 WALKER Mark   K1 1070 Slow DNF   15.0
11 BAKER Richard   Laser 1084 Slow DNF   15.0

Race 5 - 2019-01-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 59.25 1.03.13 1.0
2 EELES Howard   Solo 1154 Slow 73.08 1.03.22 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 940 Fast 61.41 1.05.37 3.0
4 LING John   Laser 1084 Slow 71.10 1.05.39 4.0
5 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 70.22 1.06.04 5.0
6 HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow 71.38 1.06.05 6.0
7 WALKER Mark   K1 1070 Slow 70.50 1.06.12 7.0
8 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 72.42 1.07.04 8.0
9 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 71.53 1.07.30 9.0
10 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 73.16 1.07.35 10.0
11 EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast 63.58 1.08.03 11.0
12 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 77.49 1.13.04 12.0
13 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow DNF   14.0

Race 6 - 2019-01-26 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 43.04 0.45.49 1.0
2 LING John   Laser 1084 Slow 50.13 0.46.20 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 51.36 0.47.36 3.0
4 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 50.59 0.48.31 4.0
5 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 52.48 0.48.43 5.0

Race 7 - 2019-02-02 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 46.08 0.42.34 1.0
2 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 45.19 0.43.07 2.0
3 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 46.0 0.43.12 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 47.03 0.43.24 4.0
5 EELES Howard   Solo 1154 Slow 50.08 0.43.27 5.0
6 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 49.55 0.44.06 6.0
7 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 47.40 0.44.45 7.0
8 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 49.44 0.45.53 8.0
9 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 49.59 0.46.56 9.0

Race 8 - 2019/02/09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 47.55 0.56.14 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 51.07 0.56.27 2.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow 50.25 0.58.08 3.0
4 EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast 54.50 0.58.20 4.0
5 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 53.20 1.01.30 5.0

Race 9 - 2019-02-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 49.48 0.44.00 1.0
2 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 48.56 0.45.08 2.0
3 PETE John   Windsurfer 933 Fast 46.21 0.49.41 3.0

Race 10 - 2019-02-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 42.38 0.52.26 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 42.39 0.52.28 2.0
3 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 43.12 0.54.05 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 44.02 0.54.10 4.0
5 LING John   Laser 1084 Slow 44.03 0.54.11 5.0
6 WALKER Mark   K1 1070 Slow 43.30 0.54.12 6.0
7 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 44.03 0.55.09 7.0
8 ACASTER Mike   Laser 1084 Slow 45.55 0.56.29 8.0
9 THORNTON Nick   Solo 1154 Slow 49.20 0.57.00 9.0
10 WHITEHOUSE Caroline CLIFF Tony RS 400 940 Fast 53.39 0.57.04 10.0
11 BENTLEY Graham FOORT Jennifer ENTERPRISE 1116 Slow 48.53 0.58.24 11.0
12 BIRCH Alan   K1 1070 Slow 47.04 0.58.39 12.0
13 EAVES Nick WALKER Ruth RS 400 940 Fast 55.31 0.59.04 13.0
14 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 42.38 1.00.28 14.0
15 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1015 Fast 46.25 1.00.58 15.0
16 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 50.18 1.02.58 16.0
17 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 940 Fast 47.08 1.06.51 17.0
18 BADGER Dave   Solo 1154 Slow BFD   19.0

Race 11 - 2019-03-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 50.0 0.46.08 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 51.0 0.47.03 2.0
3 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 52.0 0.49.29 3.0
4 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast DNF   5.0

Race 12 - 2019-03-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 30.58 0.32.57 1.0
2 LING John   Laser 1084 Slow 37.38 0.34.43 2.0
3 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 39.46 0.36.41 3.0
4 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow DNF   5.0



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com