2019 Autumn Saturday Handicap 2

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 18:29 on 07-12-2019

Asymmetric Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-10-19
Race 6
2019-10-26
Race 7
2019-11-02
Race 9
2019-11-16
Race 10
2019-11-23
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast (7.0 DNC) (7.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 35.0 5.0
2nd STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 585 939 Fast 2.0 DNF (7.0 DNC) 3.0 4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 2.0 48.0 13.0
3rd VOADEN Richard COLEY S RS 400 526 939 Fast (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 49.0 14.0
4th PACE Greg ROBB Steve RS 400 1030 939 Fast (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 64.0 29.0
5th PERRY Ciara GILL Andy RS 200 834 1049 Fast (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 64.0 29.0
6th HARDIMAN Simon HARDIMAN Megan RS 200 657 1049 Fast (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 65.0 30.0

Handicap Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-10-19
Race 6
2019-10-26
Race 7
2019-11-02
Race 8
2019-11-09
Race 9
2019-11-16
Race 10
2019-11-23
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 1.0 (12.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 80.0 8.0
2nd WALKER Mark   K1 27 1071 Slow (3.0) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 2.0 73.0 10.0
3rd EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast (12.0 DNC) 1.0 (6.0) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 3.0 2.0 (5.0) 70.0 11.0
4th BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 2.0 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 95.0 23.0
5th WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast (12.0 DNC) 3.0 DNF 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 101.0 29.0
6th WARD Steve ACASTER Mike GP14 13146 1130 Slow (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 102.0 30.0
7th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 111.0 39.0
8th GOULD Chris CROFT Caroline Merlin Rocket 3803 981 Fast (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 121.0 49.0
9th ANSTEY Pete   Phantom 1246 1012 Fast 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 121.0 49.0
10th REDDINGTON Mark RICKETTS Sean Merlin Rocket 3805 981 Fast (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 122.0 50.0
11th BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 125.0 53.0

Junior/Novice Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Total Nett

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-10-19
Race 6
2019-10-26
Race 7
2019-11-02
Race 10
2019-11-23
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 1.0 1.0 60.0 15.0
2nd JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 3.0 9.0 DNC 63.0 18.0
3rd OAKES Josh   Laser 180713 1085 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 67.0 22.0
4th BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 3.0 (9.0 DNC) 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 69.0 24.0
5th LING John   Laser 215260 1085 Slow 1.0 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 74.0 29.0
6th OATES Josh   Laser Radial 99999 1142 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 82.0 37.0
7th McMANUS S   Laser 198902 1085 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 83.0 38.0
8th BAILLIE Alistair   Laser 209971 1085 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 84.0 39.0

Solo Fleet

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-10-19
Race 7
2019-11-02
Race 9
2019-11-16
Race 10
2019-11-23
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow (7.0 DNC) (4.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) (3.0) (2.0) 1.0 22.0 4.0
2nd CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow (7.0 DNC) 1.0 (2.0) (2.0) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 24.0 4.0
3rd BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 1.0 2.0 (3.0) (3.0) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (3.0) 3.0 31.0 8.0
4th THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow (7.0 DNC) 5.0 (7.0 DNC) 4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 55.0 20.0
5th EAVES Nick   Solo 5205 1153 Slow (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 59.0 24.0
6th BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 4456 1153 Slow (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 60.0 25.0

Supernova Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-10-19
Race 6
2019-10-26
Race 7
2019-11-02
Race 8
2019-11-09
Race 9
2019-11-16
Race 10
2019-11-23
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow (14.0 DNC) (4.0) 2.0 (5.0) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 3.0 75.0 10.0
2nd MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 (6.0) (14.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 90.0 14.0
3rd BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 1.0 3.0 (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 105.0 21.0
4th GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 115.0 31.0
5th HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 116.0 32.0
6th RICKETTS Colin   Supernova 1073 1065 Slow (14.0 DNC) 5.0 3.0 7.5 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 14.0 DNC 118.5 34.5
7th BOWNES Andy   Supernova 1256 1065 Slow (14.0 DNC) 1.0 7.0 DNF 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 124.0 40.0
8th PATTERSON Jim   Supernova 1045 1065 Slow 3.0 DNF (14.0 DNC) 4.0 7.5 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 126.5 42.5
9th RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 128.0 44.0
10th TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 131.0 47.0
11th STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 143.0 59.0
12th HAWLEY Chris   Supernova 1224 1065 Slow (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 143.0 59.0
13th STEPHEN David   Supernova 1180 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 14.0 DNC 144.0 60.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 585 939 Fast DNF 2.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 VOADEN Richard COLEY S RS 400 526 939 Fast 64.32 1.08.44 939 1.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2019-10-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 PERRY Ciara GILL Andy RS 200 834 1049 Fast 44.15 0.42.11 1049 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 40.29 0.43.07 959.707 2.0
3 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 585 939 Fast 50.53 0.54.11 1206.251 3.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2019-10-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 55.51 0.59.29 906.213 1.0
2 HARDIMAN Simon HARDIMAN Megan RS 200 657 1049 Fast 64.39 1.01.38 1049 2.0
3 VOADEN Richard COLEY S RS 400 526 939 Fast 63.47 1.07.56 1034.938 3.0
4 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 585 939 Fast 67.59 1.12.24 1103.086 4.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2019-10-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 52.39 0.56.04 939 1.0
2 VOADEN Richard COLEY S RS 400 526 939 Fast 62.06 1.06.08 1107.538 2.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 VOADEN Richard COLEY S RS 400 526 939 Fast 59.02 1.02.52 939 1.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2019-11-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 46.52 0.49.55 939 1.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2019-11-23 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 PACE Greg ROBB Steve RS 400 1030 939 Fast 37.13 0.39.38 939 1.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 54.39 0.58.12 939 1.0
2 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 585 939 Fast 64.13 1.08.23 1103.375 2.0

Race 12 - Asymmetric Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 52.25 0.55.49 939 1.0
2 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 585 939 Fast 62.48 1.06.53 1125.009 2.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ANSTEY Pete   Phantom 1246 1012 Fast 71.58 1.11.07 1012 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 76.41 1.11.36 1078.326 2.0
3 WALKER Mark   K1 27 1071 Slow 76.59 1.11.53 1082.545 3.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 65.35 1.06.55 980 1.0
2 WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast DNF     3.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2019-10-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast 42.23 0.41.53 1005.743 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 45.03 0.42.04 1069.023 2.0
3 WALKER Mark   K1 27 1071 Slow 45.08 0.42.08 1071 3.0
4 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 45.50 0.43.37 1087.611 4.0
5 BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow 49.45 0.46.27 1180.552 5.0
6 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 46.38 0.47.35 1106.595 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast 49.13 0.48.15 1167.896 7.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2019-10-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 60.16 0.57.21 1010.905 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 13146 1130 Slow 67.22 0.59.37 1130 2.0
3 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 61.13 1.02.28 1026.841 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast 67.25 1.06.06 1130.839 4.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2019-10-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 13146 1130 Slow 62.40 0.55.27 1130 1.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 53.41 0.51.05 1051 1.0
2 REDDINGTON Mark RICKETTS Sean Merlin Rocket 3805 981 Fast 50.54 0.51.53 996.509 2.0
3 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 55.57 0.52.14 1095.376 3.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2019-11-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 36.34 0.34.48 1051 1.0
2 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 37.37 0.38.23 1081.179 2.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2019-11-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 49.32 0.47.08 1051 1.0
2 WALKER Mark   K1 27 1071 Slow 52.56 0.49.25 1123.141 2.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2019-11-23 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast 39.24 0.38.56 1010.313 1.0
2 WALKER Mark   K1 27 1071 Slow 41.46 0.39.00 1071 2.0
3 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 40.10 0.40.59 1029.972 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast 43.06 0.42.15 1105.19 4.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WALKER Mark   K1 27 1071 Slow 62.36 0.58.27 1071 1.0
2 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 60.39 1.01.53 1037.638 2.0

Race 12 - Handicap Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GOULD Chris CROFT Caroline Merlin Rocket 3803 981 Fast 49.50 0.50.48 962.805 1.0
2 WALKER Mark   K1 27 1071 Slow 55.26 0.51.46 1071 2.0
3 WARD Steve ACASTER Mike GP14 13146 1130 Slow 60.40 0.53.41 1172.111 3.0
4 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 62.24 0.58.16 1205.6 4.0
5 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 58.32 0.59.44 1130.894 5.0

Race 1 - Laser Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 LING John   Laser 215260 1085 Slow 72.25 1.06.45 1085 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 73.04 1.07.21 1094.739 2.0
3 BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 76.49 1.10.48 1150.924 3.0

Race 3 - Laser Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 LING John   Laser 215260 1085 Slow 62.40 0.57.45 1085 1.0
2 BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 64.50 0.59.45 1122.513 2.0
3 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 65.07 1.00.01 1127.419 3.0

Race 4 - Laser Fleet - 2019-10-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 48.42 0.44.53 1085 1.0
2 OAKES Josh   Laser 180713 1085 Slow 49.19 0.45.27 1098.739 2.0

Race 5 - Laser Fleet - 2019-10-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 OAKES Josh   Laser 180713 1085 Slow 64.21 0.59.19 1085 1.0
2 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 64.57 0.59.52 1095.117 2.0
3 BAILLIE Alistair   Laser 209971 1085 Slow 66.06 1.00.55 1114.507 3.0

Race 6 - Laser Fleet - 2019-10-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 OAKES Josh   Laser 180713 1085 Slow 62.36 0.57.42 1085 1.0

Race 7 - Laser Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 OATES Josh   Laser Radial 99999 1142 Slow 59.44 0.52.18 1142 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 58.26 0.53.51 1117.146 2.0

Race 10 - Laser Fleet - 2019-11-23 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 44.53 0.41.22 1085 1.0

Race 11 - Laser Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 65.09 1.00.03 1085 1.0
2 McMANUS S   Laser 198902 1085 Slow 66.00 1.00.50 1099.156 2.0
3 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 67.11 1.01.55 1118.863 3.0

Race 12 - Laser Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 55.22 0.51.02 1085 1.0

Race 1 - Solo Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 79.31 1.08.58 1153 1.0

Race 3 - Solo Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 66.39 0.57.48 1142.996 1.0
2 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 67.14 0.58.19 1153 2.0
3 EAVES Nick   Solo 5205 1153 Slow 68.0 0.58.59 1166.148 3.0
4 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 68.27 0.59.22 1173.865 4.0
5 THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow 69.50 1.00.34 1197.588 5.0

Race 4 - Solo Fleet - 2019-10-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 44.24 0.38.30 1102.114 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 46.27 0.40.17 1153 2.0
3 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 48.57 0.42.27 1215.056 3.0
4 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 4456 1153 Slow 51.29 0.44.39 1277.939 4.0

Race 5 - Solo Fleet - 2019-10-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 64.21 0.55.49 1151.807 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 64.25 0.55.52 1153 2.0
3 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 65.23 0.56.42 1170.302 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow 69.51 1.00.35 1250.252 4.0

Race 7 - Solo Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 58.11 0.50.28 1153 1.0

Race 9 - Solo Fleet - 2019-11-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 49.37 0.43.02 1153 1.0
2 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 52.06 0.45.11 1210.708 2.0

Race 10 - Solo Fleet - 2019-11-23 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 44.10 0.38.18 1100.666 1.0
2 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 46.16 0.40.08 1153 2.0
3 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 46.28 0.40.18 1157.984 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow 46.57 0.40.43 1170.029 4.0

Race 11 - Solo Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 65.56 0.57.11 1153 1.0
2 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 66.34 0.57.44 1164.075 2.0
3 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 66.40 0.57.49 1165.824 3.0

Race 12 - Solo Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 59.22 0.51.29 1153 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 59.23 0.51.30 1153.324 2.0
3 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 59.29 0.51.35 1155.266 3.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 79.52 1.15.00 1065 1.0
2 PATTERSON Jim   Supernova 1045 1065 Slow DNF     3.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BOWNES Andy   Supernova 1256 1065 Slow 61.25 0.57.40 1063.845 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 61.29 0.57.44 1065 2.0
3 HAWLEY Chris   Supernova 1224 1065 Slow 62.49 0.58.59 1088.096 3.0
4 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 66.22 1.02.19 1149.588 4.0
5 RICKETTS Colin   Supernova 1073 1065 Slow 69.23 1.05.09 1201.842 5.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2019-10-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 43.34 0.40.54 1025.381 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 45.15 0.42.29 1065 2.0
3 RICKETTS Colin   Supernova 1073 1065 Slow 46.46 0.43.55 1100.696 3.0
4 PATTERSON Jim   Supernova 1045 1065 Slow 49.25 0.46.24 1163.066 4.0
5 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 49.45 0.46.43 1170.912 5.0
6 BOWNES Andy   Supernova 1256 1065 Slow DNF     7.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2019-10-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 57.59 0.54.27 1006.83 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 58.59 0.55.23 1024.194 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow 60.22 0.56.41 1048.215 3.0
4 BOWNES Andy   Supernova 1256 1065 Slow 61.20 0.57.35 1065 4.0
5 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 62.50 0.59.00 1091.046 5.0
6 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 67.16 1.03.10 1168.027 6.0
7 RICKETTS Colin   Supernova 1073 1065 Slow 68.40 1.04.29 1192.337 7.5
7 PATTERSON Jim   Supernova 1045 1065 Slow 68.40 1.04.29 1192.337 7.5

Race 6 - Supernova Fleet - 2019-10-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 62.28 0.58.39 1065 1.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 53.48 0.50.31 1065 1.0
2 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 56.55 0.53.27 1126.696 2.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2019-11-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 37.03 0.34.47 1065 1.0
2 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 38.06 0.35.46 1095.182 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 38.22 0.36.02 1102.848 3.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2019-11-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 50.07 0.47.03 1065 1.0
2 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 54.51 0.51.30 1165.585 2.0

Race 10 - Supernova Fleet - 2019-11-23 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 42.11 0.39.37 1065 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 42.56 0.40.19 1083.935 2.0
3 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 45.07 0.42.22 1139.058 3.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 60.02 0.56.22 982.364 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 65.05 1.01.07 1065 2.0
3 STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow 66.02 1.02.00 1080.545 3.0
4 STEPHEN David   Supernova 1180 1065 Slow 66.54 1.02.49 1094.727 4.0
5 RICKETTS Colin   Supernova 1073 1065 Slow 67.29 1.03.22 1104.273 5.0

Race 12 - Supernova Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 53.34 0.50.18 1065 1.0
2 TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow 58.31 0.54.57 1163.415 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 60.00 0.56.20 1192.906 3.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com