2019 Autumn Saturday Handicap 1

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 17.31 on 07-12-2019

Asymmetric Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-04-20
Race 7
2019-11-02
Race 8
2019-11-09
Race 9
2019-11-16
Race 10
2019-11-23
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 7.0 DNC 3.0 DNS 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 32.0 5.0
2nd EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 4.0 OCS 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 2.0 58.0 16.0
3rd PACE Greg ROBB Steve RS 400 939 Fast 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 66.0 24.0
4th COOLEY Doug HARRIS Sally Laser Vago XD 1071 Slow 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 68.0 26.0
5th STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 939 Fast 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 71.0 29.0
6th VOADEN Richard COLEY S RS 400 939 Fast 7.0 DNC 3.0 DNS 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 73.0 31.0

Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-04-20
Race 8
2019-11-09
Race 10
2019-11-23
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st WARD Steve   Phantom 1012 Fast 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNC 52.0 4.0
2nd BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 1.0 2.0 2.0 2.0 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 2.0 35.0 7.0
3rd ANSTEY Pete   Phantom 1012 Fast 12.0 DNC 5.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 69.0 21.0
4th BIRCH Alan   K1 1071 Slow 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 1.0 69.0 21.0
5th TURNBULL Luke TURNBULL Hannah Osprey 928 Fast 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 3.0 OCS 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 79.0 31.0
6th DEGGE Debbie   Streaker 1123 Slow 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 85.0 37.0
7th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1020 Fast 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 86.0 38.0
8th COLLES Tim   Windsurfer 933 Fast 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 87.0 39.0
9th HOPPER Roger   Phantom 1012 Fast 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 87.0 39.0
10th WILLIAMS Nigel   International Moth 984 Fast 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 87.0 39.0
11th CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 12.0 DNC 5.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 89.0 41.0

Junior/Novice Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-04-20
Race 7
2019-11-02
Race 8
2019-11-09
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 7.0 DNC 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 17.0 4.0
2nd ALLEN Harrison   Laser Radial 1145 J/N 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 1.0 1.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 33.0 5.0
3rd ALLEN Harrison HARDIMAN Megan RS FEVA XL 1240 J/N 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 50.0 22.0
4th RICKETTS Sean OATES Josh RS FEVA XL 1240 J/N 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 51.0 23.0
5th HARDIMAN Megan   Laser Radial 1145 J/N 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 52.0 24.0
6th SMITH Tiarnon   Laser Radial 1145 J/N 7.0 DNC 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 53.0 25.0

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 7
2019-11-02
Race 10
2019-11-23
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 4.0 1.0 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 38.0 7.0
2nd LING John   Laser 1085 Slow 1.0 9.0 DNC 2.0 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 49.0 13.0
3rd JACKS Tony   Laser 1085 Slow 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 2.0 51.0 15.0
4th HIGSON Jeremy   Laser 1085 Slow 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 4.0 52.0 16.0
5th TURNBULL Luke   Laser 1085 Slow 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 21.0
6th McMANUS S   Laser 1085 Slow 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 3.0 60.0 24.0
7th BAKER Richard   Laser 1085 Slow 3.0 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 60.0 24.0
8th HARDIMAN Simon   Laser 1085 Slow 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 28.0

Solo Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 4
2019-10-12
Total Nett
1st EAVES Nick   Solo 1143 Slow 3.0 DNC 1.0 4.0 1.0
2nd HOPPER Roger   Solo 1143 Slow 1.0 2.0 3.0 1.0

Supernova Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Race 4
2019-10-12
Race 5
2019-04-20
Race 6
2019-10-26
Race 8
2019-11-09
Race 10
2019-11-23
Race 11
2019-11-30
Race 12
2019-12-07
Total Nett
1st BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 67.0 9.0
2nd BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 4.0 DNF 3.0 1.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 14.0 DNC 7.0 44.0 13.0
3rd BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 2.0 2.0 91.0 21.0
4th WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 3.0 96.0 26.0
5th MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 6.0 4.0 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 102.0 32.0
6th HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 106.0 36.0
7th PATTERSON Jim   Supernova 1065 Slow 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 109.0 39.0
8th STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 4.0 111.0 41.0
9th STEPHEN D   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 5.0 112.0 42.0
10th GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 1.0 114.0 44.0
11th HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 127.0 57.0
12th TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 127.0 57.0
13th SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 128.0 58.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 939 Fast 56.13 0.59.52 939 1.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2019-09-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow DNS 3.0
1 VOADEN Richard COLEY S RS 400 939 Fast DNS 3.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 52.38 0.48.09 1093 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast 47.25 0.50.30 984.669 2.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2019-10-12 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 62.21 0.57.03 1093 1.0
2 PACE Greg ROBB Steve RS 400 939 Fast 57.09 1.00.52 1001.844 2.0
3 COOLEY Doug HARRIS Sally Laser Vago XD 1071 Slow 67.04 1.02.37 1175.684 3.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2019-04-20 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 42.47 0.39.09 1093 1.0
2 COOLEY Doug HARRIS Sally Laser Vago XD 1071 Slow 42.57 0.40.06 1097.258 2.0
3 EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast OCS     4.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 46.32 0.42.34 1093 1.0

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2019-11-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 50.29 0.46.11 1093 1.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2019-11-23 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 PACE Greg ROBB Steve RS 400 939 Fast 38.0 0.40.28 939 1.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast 22.25 0.23.52 939 1.0
2 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 27.25 0.25.05 1148.442 2.0

Race 12 - Asymmetric Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 48.29 0.44.21 1093 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast 44.50 0.47.45 1010.715 2.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 53.23 0.49.51 1071 1.0
2 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1020 Fast 52.54 0.51.52 1061.303 2.0
3 WILLIAMS Nigel   International Moth 984 Fast 51.25 0.52.15 1031.544 3.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2019-09-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 36.20 0.35.54 1012 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 42.45 0.39.55 1190.725 2.0
3 ANSTEY Pete   Phantom 1012 Fast DNS     5.0
3 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast DNS     5.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 47.56 0.47.22 1010.895 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 50.47 0.47.25 1071 2.0
3 HOPPER Roger   Phantom 1012 Fast 49.1 0.48.26 1033.742 3.0
4 TURNBULL Luke TURNBULL Hannah Osprey 928 Fast 46.18 0.49.54 976.448 4.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2019-10-12 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1123 Slow 61.11 0.54.29 1083.097 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 60.30 0.56.29 1071 2.0
3 COLLES Tim   Windsurfer 933 Fast 60.0 1.04.19 1062.149 3.0
4 BIRCH Alan   K1 1071 Slow 69.14 1.04.39 1225.602 4.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2019-04-20 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ANSTEY Pete   Phantom 1012 Fast 41.24 0.40.55 1012 1.0
2 TURNBULL Luke TURNBULL Hannah Osprey 928 Fast OCS     3.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2019-11-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 42.35 0.42.05 992.89 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 45.56 0.42.53 1071 2.0
3 ANSTEY Pete   Phantom 1012 Fast 45.02 0.44.30 1050.015 3.0
4 BIRCH Alan   K1 1071 Slow 53.35 0.50.02 1249.37 4.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2019-11-23 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 39.08 0.38.40 1012 1.0

Race 12 - Handicap Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BIRCH Alan   K1 1071 Slow 51.27 0.48.02 1071 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 54.54 0.51.16 1142.816 2.0

Race 1 - Junior/Novice Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison HARDIMAN Megan RS FEVA XL 1240 J/N 42.44 0.34.28 1240 1.0
2 RICKETTS Sean OATES Josh RS FEVA XL 1240 J/N 43.35 0.35.09 1264.665 2.0

Race 3 - Junior/Novice Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison   Laser Radial 1145 J/N 54.49 0.47.52 1133.587 1.0
2 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 51.30 0.48.21 1065 2.0
3 HARDIMAN Megan   Laser Radial 1145 J/N 56.08 0.49.01 1160.816 3.0
4 SMITH Tiarnon   Laser Radial 1145 J/N 56.40 0.49.29 1171.845 4.0

Race 4 - Junior/Novice Fleet - 2019-10-12 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 62.13 0.58.25 1065 1.0

Race 5 - Junior/Novice Fleet - 2019-04-20 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison   Laser Radial 1145 J/N 44.39 0.39.00 1145 1.0
2 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 41.47 0.39.14 1071.487 2.0

Race 7 - Junior/Novice Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison   Laser Radial 1145 J/N 48.26 0.42.18 1145 1.0
2 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 48.36 0.45.38 1148.94 2.0

Race 8 - Junior/Novice Fleet - 2019-11-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 46.07 0.43.18 1065 1.0
2 ALLEN Harrison   Laser Radial 1145 J/N 50.22 0.43.59 1163.148 2.0

Race 11 - Junior/Novice Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 27.09 0.25.30 1065 1.0

Race 12 - Junior/Novice Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 50.02 0.46.59 1065 1.0

Race 1 - Laser Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 LING John   Laser 1085 Slow 48.25 0.44.37 1081.278 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1085 Slow 48.35 0.44.47 1085 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1085 Slow 49.08 0.45.17 1097.283 3.0
4 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 49.40 0.45.47 1109.194 4.0

Race 2 - Laser Fleet - 2019-09-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 40.41 0.37.30 1085 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1085 Slow 42.40 0.39.19 1137.894 2.0

Race 3 - Laser Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1085 Slow 49.41 0.45.47 1074.904 1.0
2 LING John   Laser 1085 Slow 50.09 0.46.13 1085 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1085 Slow 51.44 0.47.41 1119.256 3.0
4 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 52.47 0.48.39 1141.972 4.0

Race 4 - Laser Fleet - 2019-10-12 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 LING John   Laser 1085 Slow 60.13 0.55.30 1085 1.0

Race 7 - Laser Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 TURNBULL Luke   Laser 1085 Slow 44.09 0.40.41 1085 1.0

Race 10 - Laser Fleet - 2019-11-23 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HIGSON Jeremy   Laser 1085 Slow 40.50 0.37.38 1085 1.0
2 TURNBULL Luke   Laser 1085 Slow 42.12 0.38.54 1121.314 2.0

Race 11 - Laser Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 26.08 0.24.05 1085 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1085 Slow 29.06 0.26.49 1208.17 2.0
3 McMANUS S   Laser 1085 Slow 29.42 0.27.22 1233.08 3.0

Race 12 - Laser Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 26.08 0.24.05 974.387 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1085 Slow 29.06 0.26.49 1085 2.0
3 McMANUS S   Laser 1085 Slow 29.42 0.27.22 1107.371 3.0
4 HIGSON Jeremy   Laser 1085 Slow 47.56 0.44.11 1787.205 4.0

Race 1 - Solo Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HOPPER Roger   Solo 1143 Slow 53.46 0.47.02 1143 1.0

Race 4 - Solo Fleet - 2019-10-12 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick   Solo 1143 Slow 63.27 0.55.31 1143 1.0
2 HOPPER Roger   Solo 1143 Slow 64.05 0.56.04 1154.409 2.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 PATTERSON Jim   Supernova 1065 Slow 52.57 0.49.43 1065 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 53.35 0.50.19 1077.738 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow DNF     4.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2019-09-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 41.21 0.38.50 1065 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 41.33 0.39.01 1070.151 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 53.30 0.50.14 1377.932 3.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 50.37 0.47.32 1065 1.0
2 WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 51.11 0.48.04 1076.923 2.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2019-10-12 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 59.52 0.56.13 1064.704 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 59.53 0.56.14 1065 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 60.21 0.56.40 1073.299 3.0
4 WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 62.59 0.59.08 1120.132 4.0
5 PATTERSON Jim   Supernova 1065 Slow 65.15 1.01.16 1160.444 5.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2019-04-20 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 39.56 0.37.30 1030.174 1.0
2 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 41.17 0.38.46 1065 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 42.02 0.39.28 1084.348 3.0
4 MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow 42.03 0.39.29 1084.778 4.0
5 PATTERSON Jim   Supernova 1065 Slow 45.27 0.42.41 1172.489 5.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2019-10-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 47.38 0.44.44 1004.876 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 48.12 0.45.15 1016.831 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 50.29 0.47.24 1065 3.0
4 STEPHEN D   Supernova 1065 Slow 51.26 0.48.18 1085.041 4.0
5 STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 51.48 0.48.38 1092.776 5.0
6 MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow 52.18 0.49.06 1103.325 6.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2019-11-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 43.0 0.40.23 1025.644 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 44.39 0.41.55 1065 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 47.17 0.44.24 1127.811 3.0
4 MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow 47.35 0.44.41 1134.966 4.0

Race 10 - Supernova Fleet - 2019-11-23 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 39.46 0.37.20 1041.004 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 40.41 0.38.12 1065 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 41.12 0.38.41 1078.525 3.0
4 MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow 42.25 0.39.50 1110.375 4.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2019-11-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 24.03 0.22.35 1040.484 1.0
2 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 24.37 0.23.07 1065 2.0
3 WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 33.41 0.31.38 1457.255 3.0
4 STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 33.58 0.31.54 1469.513 4.0
5 STEPHEN D   Supernova 1065 Slow 36.13 0.34.00 1566.855 5.0

Race 12 - Supernova Fleet - 2019-12-07 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 24.03 0.22.35 760.413 1.0
2 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 24.37 0.23.07 778.33 2.0
3 WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 33.41 0.31.38 1065 3.0
4 STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 33.58 0.31.54 1073.958 4.0
5 STEPHEN D   Supernova 1065 Slow 36.13 0.34.00 1145.099 5.0
6 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 46.52 0.44.00 1481.831 6.0
7 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 48.10 0.45.14 1522.934 7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com